۹ قدم به سمت شروع کسب و کار

قصد شروع کسب و کار را دارید؟ اگر فکر می کنید این کار آسان است، سخت در اشتباهید. شروع یک کسب و کار به تلاش زیاد و زمان احتیاج دارد. با وجو فراهم بودن پیش نیاز های آغاز کسب و کار باز هم خیلی از آنها با شکست مواجه می شوند. ولی اگر از ابتدای کار جان سالم به در ببرید، خواهید فهمید که این همه سختی و تلاش ارزش داشته و شما را به نتایج بسیار عالی می رساند. اگر احساس می کنید آمادگی شروع کسب و کاری را دارید این ۹ قدم را با ما بردارید و کسب و کار خود را راه اندازی کنید. موفق باشید…

قدم اول: ایده پردازی

هر کسب و کار با یک ایده آغاز می شود. این ایده می تواند از اطلاعات، علایق یا توانایی شما سرچشمه بگیرد. بعد از اینکه ایده را در ذهن خود ایجاد کردید به سراغ کسب و کارهای مشابه ایده خود رفته و از آنها اطلاعات کسب کنید. اگر متوجه شدید که خدمات بهتری را می توانید نسبت به آن شرکت ها ارائه دهید پس خیلی جدی تر بر روی ایده خود تمرکز کنید و خود را برای مرحله بعد آماده کنید.

قدم دوم:ایجاد نگرش کارآفرینانه

یک از دلایل موفقیت کارآفرین های بزرگ و ثروتمند دنیا مانند بیل گیتس این است که آنها ذهنی مثبت و نگرشی کارآفرینانه داشتند. یکی از مهمترین کارهایی که باید قبل از راه اندازی و شروع کسب و کارتان انجام دهید؛ ایجاد نگرش کارآفرینانه در وجودتان است. 

این را هم به یاد داشته باشید که برای شروع کسب و کار جدیدتان مجبور خواهید شد شغل کنونی خود را ترک کنید. پس سعی کنید از لحاظ ذهنی خود را برای  چالش های پیش رو آماده کنید.خیلی رک و صادقانه به شما این آگاهی را می دهیم که بدون داشتن این نگرش موفقیت حاصل نخواهد شد. باید خصوصیات کارآفرینان برتر را در خود تقویت کنید که این خصوصیات شامل؛ هدف گذاری، اعتماد به نفس، فن بیان، کاریزما، ارتباط مؤثر و قدرت مذاکره می شود.

قدم سوم: ایجاد طرح کسب و کار

حالا که ایده را در ذهن خود پروراندید و نگرش کارآفرینانه درباره کسب و کار پیدا کردید، چند سوال از خودتان بپرسید: هدف کسب و کار شما چیست؟ مشتریان شما چه کسانی هستند؟ اهداف نهایی شما چه چیزهایی هستند؟ تأمین هزینه های شروع کسب و کار شما (استارتاپ) از چه طریقی انجام می شود؟ به تمامی این سؤالات می توان در یک طرح کسب و کار یا همان (Business Plan) می توان پاسخ داد.برای مدیریت یک کسب و کار کوچک به طرح کسب و کار بزرگی احتیاج دارید.  فراموش نکنید که یک طرح کسب و کار جامع از کوچکترین موضوع یعنی نام کسب و کار تا بزرگترین مسائل یعنی روش های گسترش کار و موقعیت مکانی مناسب برای شروع کسب و کار را در خود داشته باشد. 

قدم چهارم: انتخاب شریک مورد اعتماد

در تمامی کسب و کارهایی که در مرحله راه اندازی هستند، انتخاب همکار یا شریک امر بسیار مهمی است. در واقع، یکی از رمز های موفقیت شرکت های بزرگ دنیا مثل اپل و فیسبوک هم همین مورد است. آنها با انتخاب آگاهانه خود، شرکتشان را تاعالی ترین درجات موفقیت رساندند.

 اما قبل از اینکه شریک کاری یا همکار خود را انتخاب کنید، اطمینان داشته باشید که مسیر فکری و باورهای او نیز با شما همسو است. در غیر این صورت در میانه های راه به مشکل برخورده و مجبور به قطع همکاری خواهید شد.  یکی از قوانین هوشمندانه کسب و کارهای شریکی این است که شما باید با شریک یا همکار خود قرارداد یا توافق نامه امضا کنید تنها جهت احتیاط که بعدها مشکلی پیش نیاید.

قدم پنجم: شروع کسب و کار بصورت پاره وقت

پس از اینکه مراحل بالا را یک به یک پشت سر گذاشتید، حالا زمان آن رسیده که به جای شروع کسب و کار بصورت تمام وقت، موقتاً آن را بصورت پاره وقت دنبال کنید. این نکته مخصوص کارمندان است. در واقع، خیلی از ما برای شروع یک کسب و کار ایده هایی اریم و افکاری را در سر می پرورانیم اما تعداد خیلی کمی از ما اقدام کرده و ایده ها را عملی می سازیم.

قدم ششم: اقدام به شروع کسب و کار

به این موضوع فکر نکنید که در صورت شروع کسب و کار چه اتفاقی می افتد و چه اتفاقی نمی افتد!!حقیقت این است که برای استارتاپ یا راه اندازی کسب و کار به پول زیادی احتیاج ندارید. تنها چیزی که به آن احتیاج دارید اقتدار و نگرش مثبت درباره کسب و کار است. هر فردی که این دو پیش نیاز را داشته باشد می تواند در مسیر کسب و کار قدم گاشته و کار خود را شروع کند. به یاد داشته باشید که کارافرینان و ثروتمندان بزرگ دنیا درابتدا هیچ پولی نداشتند و با همان مقدار کمی که در دست داشتند کارشان را شروع کردند و به موفقیت دست پیداکردند. 

قدم هفتم: تقسیم کار

مدیریت یک کسب و کار نیازمند تلاش و پشتکار زیاد و زمان است. قدم بعدی این است که زمان را بطور بهینه به کسب و کار خود اختصاص دهید. 

در ساعات کاری شما چند ساعت مشغول به کار هستید؟

آیا قصد دارید آخر هفته ها به کسب و کار کوچک خود بپردازید؟

اگر دوام کسب و کارتان خواسته قلبی شمات، باید برای رشد آن زمان اختصاص دهید.

در همین مرحله شریک کاری شما وارد می شود. اگر در کسب و کار خود شریک دارید، کارها را بین خودتان تقسیم کنید. و برای شکست یا موفقیت هر یک از امور هر فرد باید مسئولیت پذیر باشد.

هرگز نگویید: ” شغل اول من زمانی برای موفقیت در شغل دوم برایم باقی نمی گذارد.” 

بعضی از موفق ترین کارآفرینان مانند اوان چیا و اوبازو اوجیگبیس، افرادی بودند صبح تا بعد از ظهر مشغول کار اولشان بودند و شب ها مشغول شغل دوم می شدند و به افراد موفقی هم تبدیل شدند.

قدم هشتم: : استعفا از شغل کنونی

بعد از شروع کسب و کار قدم بعدی این است که شغل سابق خود را رها کنید. چون موفقیت در دو کسب و کار بطور همزمان بسیار دشوار است.برای دستیابی به نتایج مثبت و موفقیت آمیز باید تمرکز خود را بر روی یک کار بگذارید. اگر می خواهید کسب و کار شما در مدت زمان کوتاهی رشد کندف بهتر است تمام توجه شما به کسب و کارتان اختصاص یابد. برای ترک شغل سابق خود برنامه زمانی تعیین کنید. در مورد انجام این کار عجله نکنید. اطمینان داشته باشید که این کسب و کار کوچک هر چند کم، برای شما سودآور باشد.

قدم نهم: اقتدار

شروع یک کسب و کار و موفقیت در آن مثل آب خوردن نیست. باید سخت تلاش کنید. اما این را هم فراموش نکنید که هرچه مسیر سخت و پرفشار بود، نباید تسلیم شوید. اگر میخواهید در کسب و کار کوچک خود به موفقیت های بزرگ برسید؛ تسلیم نشوید و کوتاه نیایید. اگر از لحاظ احساسی نگران هستید، ذهن خود را به سم موفقیت کارآفرینانی ببرید که در قسمت های بالا نام آنها را ذکر کردیم. این افراد را برای خود الگو قرار دهید. از اشتباهات آنها درس بگیرید و مجدداً تکرار نکنید.

نتیجه گیری

شروع یک کسب و کار همیشه با استرس و ترش همره است اما تا زمانی که این از این ترس و دلهره در جهت مثبت استفاده نکنید تنها مسیر شما رو به موفقیت را سخت و دشوار خواند کرد. از تجربه کارآفرینان در این زمینه ها استفاده کنید و با سخت کوشی و پشتکار و اختصاص زمان کافی به هر آنچه که می خواهید دست پیدا خواهید کرد.

 

مطالعه بیشتر :   دلایل شکست استارت‌‌آپ‌ها در ایران
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب