محققان دانشگاه تهران موفق به کشف گونه جدید سیاه‌ماهی رازی شدند

محققان دانشگاه تهران در قالب پروژه تحقیقاتی مشترک با محققانی از سوئد و اسپانیا، گونه جدید سیاه‌ماهی رازی را از حوضه آبریز خزر کشف، توصیف، نامگذاری و ثبت جهانی کردند.

کتر سهیل ایگدری، دانشیار گروه شیلات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و سرپرست پروژه تحقیقاتی ماهیان آب‌های داخلی ایران در  این باره اظهار کرد: کشف، نامگذاری و ثبت جهانی سیاه‌ماهی رازی در پروژه‌ای مشترک با دانشگاه لوند سوئد و موزه ملی علوم طبیعی مادرید اسپانیا انجام و دومین گونه ماهی جدید در قالب این پروژه از حوضه جنوبی دریای خزر توصیف و ثبت جهانی شده است.

وی با اشاره به اینکه محققان چند کشور این پروژه را پیش برده‌اند، افزود: این تحقیق که خوشبختانه نتایج خوبی تا این مرحله داشته و چندین گونه را کشف و ثبت کرده است، حاصل کار مشترک آرش جولاده رودبار، دانشجوی دکتری دانشگاه تهران، حمیدرضا غنوی از دانشگاه لوند سوئد و ایگناسیو دوآدریو از موزه ملی علوم طبیعی مادرید، اسپانیا به سرپرستی من بوده است.

دکتر ایگدری در توصیف نامگذاری این گونه جدید اظهار کرد: این محققان در راستای پاسداشت یک عمر تلاش زکریای رازی، پزشک، فیلسوف و شیمیدان ایرانی کاشف الکل، ماهی جدید را سیاه ماهی رازی (Capoeta razii) نامگذاری کردند. 

دانشیار گروه شیلات دانشگاه تهران در این مورد خاطرنشان کرد: با وجود این‌که جنس سیاه ماهی (Capoeta) در حوضه جنوبی دریای خزر بارها توسط محققان داخلی و بین‌المللی مورد مطالعه قرار گرفته بود، کشف گونه جدیدی از این آرایه جانوری به دلیل نیاز به بررسی همه جانبه با دشواری همراه بود و این اولین بار است که گونه جدیدی از این جنس در حوضه جنوبی دریای خزر توصیف می‌شود.

این اکتشاف در قالب مقاله‌ای در مجله Zookeys منتشر شده است. در ضمن اولین گونه این پروژه تحقیقاتی با عنوان سیاه ماهی البرز (Capoeta alborzensis) از حوضه دریاچه نمک ایران توصیف و ثبت جهانی شده بود.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه تهران، گونه‌های بسیاری از ماهیان آب‌های داخلی ایران از جمله سس ماهی کارون (Barbus karunensis)، رفتگر ماهی سانیا (Cobitis saniae)، سگ ماهی جویباری پروینی (Oxynoemacheilus parvinae)، سگ ماهی جویباری هیرکان (Paracobitis hircanica)، خیاطه ماهی دامغانی (Alburnoides damghani)، ماهی کور غار لرستانی (Garra lorestanensis)، ماهی کور غار تشان (Garra tashanensis) و . . . توسط آزمایشگاه تحقیقاتی دکتر سهیل ایگدری کشف و ثبت جهانی شده است.

در حال حاضر نمونه‌های تایپ این گونه‌های توصیف شده در موزه ماهی‌شناسی گروه شیلات پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران نگهداری می‌شوند. به گفته دکتر ایگدری امکان بازدید محققان از سراسر جهان از این مجموعه تحقیقاتی فراهم است.

 

مطالعه بیشتر :   تولید تارهای عنکبوت مستحکم تر با استفاده از گرافن
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب