موفقیت محققان در کشف پروتئینی که از زخم جلوگیری می کند

محققان پروتئینی کشف کرده اند که از اسکار محل زخم جلوگیری می کند.

به گزارش نیواطلس، ایجاد اسکار و باقی ماندن جای زخم  پس از جراحت، یکی از مشکلاتی است که بسیاری افراد با آن روبرو هستند. درهمین راستا محققان دانشگاه فناوری نانیانگ در سنگاپور پروتئینی کلیدی به نام (ANGPTL۴ (Angiopoietin-like ۴ کشف کرده اند که نقش های مختلفی در مراحل مختلف التیام زخم دارد.

ANGPTL۴ نه تنها از التهاب  محل زخم می کاهد و به رشد سلول های جدید کمک می کند، بلکه در مراحل بعدی التیام  مولکول هایی تولید می کند که از باقی ماندن جای زخم و اسکار  جلوگیری می کند. به عبارت دقیق تر این مولکول ها  با پروتئین کلیدی تداخل دارند که به ایجاد اسکار در بافت بدن منجر می شود.

اندرو تان یکی از مولفان این تحقیق می گوید: این در حالی است تولید بیش از حد معمول کلاژن عاملی کلیدی در ایجاد اسکار به شمار می رود. بنابراین کلید نوآوری جدید  ایجاد راهی برای متعادل کردن تولید کلاژن بود. برای کاهش اسکار ما باید عامل کنترل کننده میزان کلاژن را یافته و به جای قطع میزان آن را کنترل می کردیم.

این درحالی است که در داروهای ضد اسکار به طور کامل تولید کلاژن قطع می شود و این امر در فرایند التیام اختلال ایجاد می کند. محققان پس از بررسی روندهای منجر به ایجاد اسکار، نوعی پروتئین به نام Scleraxis  ساختند که در تشکیل  تاندون ها نقش مهمی دارد. تاندون ها مشابهت های ساختاری با بافت اسکار دارند و از لایه های موازی کلاژن ساخته می شوند.

همچنین دانشمندان متوجه شدند این نوع پروتئین در  ANGPTL۴ نیز وجود دارد و در نتیجه به کاهش  تولید کلاژن و ایجاد اسکار منجر می شود. طبق این تحقیق استفاده از پروتئین برای درمان بیماری های فیبروتیک به کار می روند.    همچنین  محققان  راه هایی برای استفاده آسان از ANGPTL۴ مانند کرم های موضعی و تزریق دارو یافته اند.

 

مطالعه بیشتر :   موفقیت محققان ایرانی در ساخت حسگر زیستی برای تشخیص ام‌اس و پارکینسون
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب