یک وب سایت تولید محتوی در سطح عالی چقدر هزینه دارد؟

در این مقاله تحلیلی که به صورت اختصاصی در مجله علم و فناوری هیرمگ تهیه شده است قصد داریم به این موضوعات پرطرفدار یعنی هزینه های ایجاد یک وب سایت تولید محتوی بپردازیم.

حتما تا به حال در بسیاری از وب سایت های فارسی زبان با این جمله روبه رو شده اید که ” تولیدمحتوی پادشاه است ” و شاید مثل خیلی از جملات کلیشه ای دیگر به راحتی از کنار آن رد شده اید و یا اینکه حتی کسب و کار مرتبط با این حوزه را در سر دارید.اولین سوالی که همیشه دراین زمینه پیش می آید این است که راه اندازی یک سایت تولید محتوی مثلا حوزه پزشکی یا علمی چقدر هزینه دارد و اساسا تولید محتوی به چه روش های انجام می شود و در نهایت چقدر سود خواهد داشت؟

اصولا بحث تولید محتوی به چندین شیوه ممکن است صورت پذیرد ، عمده ترین بخش آن که اکثر وب سایت های فارسی زبان از آن استفاده می کنند ، ترجمه منابع معتبر خارجی است. یعنی اخباری که برای اولین بار در سطح اینترنت به زبان خاصی منتشر می گردد .این شیوه تولید محتوی می تواند به صورت تجربه و بررسی شخصی یا گروهی باشد و یا اینکه از زبان های دیگر به زبان مقصد ترجمه و در نهایت توسط کارشناسان بررسی و تجزیه و تحلیل گردد.

مسئولیت افرادی که در حوزه تولید محتوی ارزشمند فارسی زبان فعالیت دارند ، بسیار فراتر از یک وب سایت معمول آموزشی است ، مخصوصا در وب سایت هایی که دارای ترافیک بسیاری بالایی می باشند. زیرا حتی ممکن است ترجمه اشتباه یک جمله مهم ، اعتبارمحتوی اصلی را زیر سوال برده و گاها منجر به اقدامات قانونی مرجع اصلی گردد! احتمال زیاد برای همه ماها پیش آمده است که اولین بار درباره یک مطلب مهم مورد علاقه ” مثلا یک مدل گوشی یا ماشین خاص” مطلبی شنیده باشیم و درصدد انتشار زودهنگام آن به اطرافیانی باشیم که به این حوزه علاقه دارند!.این حس ناخوادگاه انسانی است!

حتما تا به حال به این موضع فکر کرده اید که اولین بار این مطالب از کجا ناشی شده است ! بله ، جواب واضح است ، این اخبار از منابع تولید و ترجمه محتوی مثل خبرگزاری ها و یا از وب سایت های فعال و به روز تولید محتوی در حوزه مورد نظر منتشر شده است و در پشت همه این مسائل یا کارشناسان این حوزه قرار دارند که زحمت بررسی ابعاد مختلف موضوع را برعهده دارند و یا مترجمین تخصصی که به صورت دقیق از وب سایت های معتبر خارجی ، محتوی مورد نظر را در یک وب سایت ترجمه و منتشر نموده اند.

یکی از بحث های جذاب در این حوزه بررسی های زودهنگام و مرتبه اول یک محصول یا خدمات خاص از زبان کارشناسان مربوطه به صورت تصویری ، فیلم  و یا پادکست و.. است که طرفداران بسیار زیادی دارد ، هرچند این موضوعات هزینه های این بخش را بسیار افزایش خواهد داد.

یکی دیگر از فعالیت های مهم این بخش پوشش نمایشگاه ها، همایش ها و کنفرانس های مرتبط با موضوعات مورد نظراست که درآن می توان اخبار دست اول و درجه یک را برای اولین بار در اینترنت منشتر نمود.این موضوع نیازمند حضور و بررسی دقیق موضوع توسط خبرنگاران و یا کارشناسان است . در ادامه به موضوع اصلی موردنظر می پردازیم ، یعنی بالاخره میزان هزینه این وب سایت های تولید محتوی چقدر است؟

ابتدا پاسخ سوال را به صورت کلیشه ای مطرح می کنیم.! همانند تمامی وب سایت های دیگر بستگی به شرایط و امکانات شما خواهد داشت.اما این موضوع را باید به طور قطع در نظر داشته باشید که به تنهایی یا با تعداد بسیار محدود (مثلا۲-۳ نفر) نمی توانید در سطح عالی و درجه یک تمامی مسائل مربوط با این گونه وب سایت ها را پیش ببرید و حتما نیاز به یک گروه تخصصی از افراد مختلف از جمله مترجم ، ویراستار ،پژوهشگر، اپراتور وب سایت و شبکه های اجتماعی و…خواهید داشت که هر یک از این افراد در طول فعالیت انتظارات خود را خواهند داشت!

با فرض آنکه نیروهای مترجم و یا ویراستارشما به صورت پاره وقت و یا غیر حضوری با شما همکاری داشته باشند که هزینه های شما را کاهش دهند، می توان به طور خلاصه این طور بیان نمود که ؛ هزینه هر صفحه استاندارد ۲۵۰ کلمه ای ترجمه تخصصی از حداقل ۲۰۰۰ تومان تا حدود ۶۰۰۰ تومان متغیر خواهد بود که بستگی به زمان ، کیفیت و موضوع مورد نظر شما خواهد داشت.در صورتی که نیاز به ویراستارهم داشته باشید حدود ۵۰% مبلغ اولیه را باید به آن اضافه کنید .

به طور میانگین هر وب سایت تولید محتوی موفق حداقل باید روزانه ۲۰-۵۰ خبر مهم را در حوزه های مختلف کاری منتشر نماید .البته واضح است که این تعداد بستگی به میزان پوشش رشته های مورد نظر شما دارد و ممکن است کمتر و یا بیشتر نیز باشد. هر خبر منتشر شده نیز به طور میانگین حدود ۱۰۰۰ کلمه است ، یعنی ۴ صفحه استاندارد.

پس با یک حساب سرانگشتی فقط هزینه ترجمه ساده از زبان انگلیسی به فارسی و درج مطلب در سایت هر روز ۴*۲۰*۲۰۰۰ = ۱۶۰۰۰۰ تومان هزینه خواهد داشت. این حداقل میزان هزینه یک روز یک وب سایت تولید محتوی با حداقل ۲۰ خبر کوتاه است ، دقت داشته باشید ما فقط و فقط بحث ترجمه و انتشار را حساب کردیم. هزینه های پشتیبانی ، سئو و نگهداری و هزینه های روزمره وب سایت و یا محل کار جداست. با این میزان تولید محتوی پس از چند سال فعالیت مستمر احتمالا رتبه سه رقمی الکسا خواهید داشت ! . یعنی در اوایل کار فقط هزینه خواهید نمود ، بدون هیچ گونه درآمد خاصی ! مگر آنکه درهمان ابتدا پلن درامد زایی خاصی داشته باشید.

میزان در آمد این گونه وب سایت ها هم بستگی به استراتژی یا اصطلاحا پلن های درامدزایی آنها خواهد داشت که می تواند با فروش جایگاه های تبلیغاتی ، فروش محصولات دانلودی و … باشد که مبحث دیگری است و باید مفصل به آن پرداخته شود. امیداوریم این مقاله تحلیلی برای افرادی که قصد ورود به این حوزه ها را دارند ، مفید واقع شده باشد و قبل از ورود به این حوزه ها ، تصمیمات منطقی تری اخذ نمایند.

با تشکر

مجله هیرمگ

 

مطالعه بیشتر :   افراد مشهوری که به خرید بیت کوین روی آوردند
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب