ساخت نانوسامانه ای هدفمند برای انتقال همزمان دارو و ژن

نانو سامانه ی هدفمند و هوشمند انتقال همزمان دارو و ژن به سلول‌ های سرطان استخوان در دانشگاه تهران ساخته می  شود.
به گزارش  دانشگاه تهران، ساخت این نانو سامانه بخشی از طرح ساخت نانو  سامانه ‌های هوشمند دارو و ژن بر پایه ی فناوری پزشکی شخصی بوده است که به سرپرستی دکتر قاسم عمو عابدینی و مشترک با مرکز پژوهشی فناوری ‌های نوین در مهندسی علوم زیستی دانشگاه تهران و دانشگاه آمستردام هلند در حال انجام است.

نانو سامانه ی هوشمند بر پایه ی نانو فناوری، فناوری ژنومیک، پروتئو میکس و پزشکی شخصی برای درمان سلول ‌های سرطانی پایه‌ گذاری شده است. طراحی و بهینه سازی سامانه نانویی لیپوزوم، دارو، ژن و روش هدفمندی در دانشگاه تهران و طراحی ژن و سنتز پپتید در دانشگاه آمستردام هلند صورت گرفته است که نتایج این پروژه تا کنون در مرحله ورود به تست‌های حیوانی است که در طی چند سال آینده مسیر تست حیوانی و انسانی را طی خواهد کرد.

این نانو سامانه مرتبط با پروژه دکترای فاطمه حقیرالسادات، دانشجوی نانو بیوتکنولوژی دانشکده علوم و فنون نوین است. رساله  ی این دانشجو با راهنمایی دکتر قاسم عمو عابدینی، دکتر تیمور فروانفر و دکتر محمد حسن شیخ‌ها، مشاوره دکتر مارکو هلدر، دکتر بهروز زندیه دوالبی و دکتر جواد محمد نژاد، و با داوری دکتر سید مهدی کلانتر، دکتر عظیم اکبرزاده، دکتر حسینعلی رضائیان و دکتر مهدی رهایی و حضور سفیر هلند در ایران در دانشکده علوم و فنون نوین دفاع شد.

از نتایج این تحقیق ۶ مقاله ISI چاپ شده و ۶ مقاله ISI در دست چاپ و داور نهایی است، همچنین دارای ۱۵ مقاله داخلی و ۲۴ مقاله کنفرانسی داخلی و بین‌المللی است. این تحقیق در حال گذراندن مراحل اخذ ثبت اختراع بین‌المللی (US Patent) با عنوان Synthesis and Production of Nano-liposomes used to Treat Cancer using Personalized Technology Based on Proto-genomics Cancer Cells و شماره ۲۶۷۷۰۲۱۴ است.

 

مطالعه بیشتر :   معرفی یک روش جدید برای دستکاری مغز موش‌ها
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب