ساخت میکروفون های بسیار حساس با الهام از تار عنکبوت

 محققان با الهام از تار عنکبوت موفق به ساخت میکروفون بسیار حساسی شده اند که برد وسیع تری از فرکانس ها را با دقت بیشتر تشخیص می دهد و قابلیت کاربرد در وسایل کمک شنیداری دارد.

به گزارش پایگاه اینترنتی نیو اطلس، ماهیت فوق العاده ظریف تار عنکبوت الهام بخش محققان برای ساخت میکروفون های حساس بوده است. در ادامه این مسیر، با قرار دادن این میکروفن های جدید در دستگاه های پیشرفته کمک شنیداری و تلفن های پیشرفته، می توان کاری کرد که این تجهیزات صداهای با فرکانس های بسیار پایین را تشخیص داده و در عین حال کار فیلترینگ نویزهای پس زمینه را بهتر انجام دهند.

تار عنکبوت ماده عجیبی است که توجه دانشمندان را در حوزه های بسیاری از جمله الکترونیک، ژن درمانی، اکتشافات فضایی و پزشکی به خود جلب کرده است. استحکام و انعطاف پذیری بسیار زیاد تار عنکبوت ممکن است حتی زمانی باعث استفاده از آن در سیم های ویولون و صندلی های خودرو نیز بشود. 

محققان دانشگاه بینگامتن در نیویورک نیز در جریان یک تحقیق، تفاوت چگونگی تشخیص صدا را در حشرات نسبت به انسان ها بررسی کردند. آنها گفتند: انسان ها با استفاده از پرده گوش مسیر صدا را براساس فشار تشخیص می دهند اما بیشتر حشرات در واقع با موهای خود می شنوند.

این موضوع به این دلیل است که حشرات مانند مگس ها، پشه ها و عنکبوت ها به جای تشخیص تغییرات فشار در هوا با استفاده از موهای بسیار ظریفی که روی بدن آنها وجود دارد، سرعت جا به جایی هوا را تشخیص می دهند. این مطالعه نشان داد که تار عنکبوت به حدی ظریف است که امواج صوتی حتی با فرکانس های بسیار پایین آن را به ارتعاش درمی آورند. این حساسیت آنقدر زیاد است که محققان آن را برای شنیدن حرکت صفحات تکتونیک در یک زمین لرزه مناسب دانستند. 

محققان در این راستا تارعنکبوت را با طلا پوشش دادند و آن را در یک میدان مغناطیسی قرار دادند. این کار به آنها اجازه داد تا ارتعاش ایجاد شده توسط امواج صوتی را به یک سیگنال الکترونیکی تبدیل کنند و یک میکروفون بسیار حساس بسازند که برد وسیع تری از فرکانس ها را با دقت جهتی (مسیری) بهتر تشخیص می دهد. میکروفون این محققان به دلیل چنین قابلیت هایی، این پتانسیل را دارد که صداهایی را که میکروفون های عادی دریافت نمی کنند، با دقت بهتری تشخیص دهد. 

بنابراین اگر برای مثال از این میکروفون در دستگاه های کمک شنیداری و یا میکروفون تلفن هوشمند استفاده شود، می تواند بر صداهایی که از دهان یک فرد خارج می شود تمرکز کرده و نویزهای پس زمینه را حذف کند. این تحقیق در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

مطالعه بیشتر :   اولین ژن درمانی برای بیماری‌های ارثی به‌زودی توسط FDA آزمایش می‌شود
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب