تشخیص زمان آبیاری گیاهان با چاپ حسگری جدید روی برگ گیاهان

گروهی از محققان دانشگاه MIT حسگر جدیدی را توسعه داده اند که مستقیما بر روی برگ گیاهان چاپ می‌شود و مناسب ترین زمان آبیاری را اعلام می‌کند.

به گزارش ساینس دیلی، روی برگ گیاهان حفره‌های کوچکی وجود دارد که در طول روز باز شده و در شب بسته می ‌شوند. هنگامی که این حفره‌ها باز هستند، آب درون برگ‌ها بخار شده و فشار آن درون گیاها کاهش می ‌یابد و در نتیجه آب بیشتری توسط ریشه جذب می‌شود. 

محققان با مطالعه گل چمچه‌ای دریافتند در صورتی که گیاه آب کافی در اختیار داشته باشد، تنها هفت دقیقه پس از تابش نور، حفره‌های روی برگ‌های این گیاه باز شده و پس از تاریکی ظرف ۵۳ دقیقه این حفره بسته می‌شوند. اما اگر آب کافی در اختیار گیاه نباشد، باز شدن حفره‌ها ۲۵ دقیقه و بسته شدن آن‌ها ۴۵ دقیقه طول می ‌کشد. 

حسگر جدید MIT‌ نیز از این ویژگی بهره می‌ برد. این حسگر از نوعی مرکب حاوی نانوتیوب‌ های کربن با قابلیت رسانش الکتریکی ساخته شده است و مستقیما روی یکی از حفره‌های موجود در برگ گیاهان چاپ می ‌شود تا یک مدار الکتریکی را تشکیل دهد. هنگامی که حفره بسته است، مدار بسته است و جریان را بدون محدودیت عبور می‌دهد. اما هنگامی که حفره باز می‌شود، مدار باز شده و جریان قطع می‌شود. 

محققان با اندازه ‌گیری جریان عبوری از این مدار توانستند زمان باز و بسته شدن حفره‌ ها را ارزیابی کرده و دریابند که آیا باید گیاه آبیاری شود یا آب کافی را در اختیار دارد. این شیوه، سریع‌ترین راهکار اطلاع از نیاز گیاهان به آب است و اطلاعات ارزشمندی را در زمان مناسب در اختیار کشاورزان قرار می ‌دهد. در حال حاضر محققان MIT به دنبال روش‌های مناسب برای تجاری ‌سازی این فناوری هستند. گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Lab on a Chip منتشر شده است.

مطالعه بیشتر :   نظریه جدید در مورد منشا ماده تاریک
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب