موشک «میلان»؛ قاتل خاموش تانک‌ها

وب‌سایت گانز مانیتور: طراحی میلان که یک موشک هدایت شونده ضد تانک اروپایی است، در سال ۱۹۶۲ آغاز شد. این موشک در سال ۱۹۷۱ آماده آزمایش بود و نهایتا در سال ۱۹۷۲ نیز به منظور بهره برداری در عملیات های نظامی مورد تایید قرار گرفت.

 

 درباره موشک ضد تانک میلان

 

موشک میان برد میلان نخستین بار توسط کمپانی فرانسوی Euromissile طراحی و تولید شد. اما جالب است بدانید که این کمپانی در واقع مجموعه ای از دو شرکت هوافضای “دایملر کرایسلر” آلمان و شرکت هوافضای “ماترا” فرانسه بوده و کارنامه درخشانی در زمینه ساخت انواع موشک های نظامی دارد. لازم به ذکر است که این سیستم موشکی به صورت تحت لیسانس توسط بهارت دینامیک هند نیز تولید می شود.

 

درباره موشک ضد تانک میلان
تاریخچه

با وجود آن که تاکنون میلان در حدود ۴۳ کشور دنیا به خدمت گرفته شده است، ابتدا منحصرا برای ارتش فرانسه و آلمان توسعه داده شد. از سال ۱۹۷۲ کمپانی Euromissile بیش از ۳۶۰۰۰۰ موشک و ۱۰۰۰۰ واحد پرتاب تولید کرده است.

 

انواع مختلفی از این موشک ها وارد میدان رقابت با سایر موشک های ضد تانک شده اند که حمل و نقل آن ها در آغاز ساخت توسط سربازان انجام می گرفت، اما چندی بعد خودرو های زرهی و فاقد پوشش زرهی متنوعی به منظور حمل این دست موشک ها طراحی شد که استقرار نمونه های مختلف میلان را بسیار راحت تر می ساخت. به عنوان مثال می توان به جنگ فالکند اشاره کرد که موشک های میلان در راستای نابود ساختن پناهگاه های زیر زمینی آرژانتین بسیار موفقیت آمیز عمل کردند.

مطالعه بیشتر :   افزایش ۲۰ درصدی عملکرد نانو رنگدانه برای صنایع خودروسازی

 

 درباره موشک ضد تانک میلان

سامانه موشکی میلان رقبایی نیز دارد که از جمله مهم ترین آن ها می توان موشک های هدایت شونده ضد تانک جاولین و گیل را معرفی کرد. این دو سامانه موشکی هم اکنون به ارتش و لشکر زرهی پیاده نظام انگلستان خدمت می کنند.

 

سابقه استفاده از موشک های میلان به جنگ میان چاد و لیبی در سال ۱۹۸۷ نیز بار می گردد. گفته می شود که ۱۲ فروند از این موشک ها در جنگ مذکور به کار گرفته شد و هر کدام از آن ها به تنهایی می توانست حریف بیش از ۶۰ دستگاه تانک تی- ۵۰ و تی- ۶۰ لیبی باشد! مصر هم در جنگ با رزیم صهیونیستی، در سال ۱۹۷۳ از موشک های میلان کمک گرفته است.

 

 درباره موشک ضد تانک میلان
میلان به قابلیت هدایت نیمه خودکار و همچنین سامانه ردیابی فروسرخ مجهز بوده و همراه بودن تجهیزات نشانه روی با سیستم موشک انداز این امکان را فراهم آورده است تا بتوان میلان را با استفاده از خودرو های نیمه زرهی نیز پرتاب کرد.

انواع موشک های میلان

MILAN 1: این مدل مجهز به یک کلاهک تکی بوده و کالیبری معادل ۱۰۳ میلی متر دارد. میلان ۱ در سال ۱۹۷۲ تولید شد.

MILAN 2: دومین نسل از خانواده موشک های میلان و مجهز به پراپ ایستا در قسمت دماغه است. این سیستم منجر به افزایش قدرت نفوذ موشک در مقایسه با موشک های میلان ۱ خواهد شد. میلان دو در سال ۱۹۸۴ وارد خط تولید خود شد و ۱۱۵ میلی متر کالیبر دارد.

MILAN 2T: این مدل از موشک های میلان که در سال ۱۹۹۳ تولید شد، به طور اختصاصی برای از میان بردن اهدافی که از طریق زره واکنشی انفجاری محافظت می شوند، استفاده خواهد شد.

مطالعه بیشتر :   تلسکوپ ناسا نوع جدیدی از اشعه گاما را شناسایی کرده است

MILAN 3: میلان ۳ نمونه دیگری از موشک های ضد تانک این خانواده است که در سال ۱۹۹۶ ساخته شد.

MILAN ER: اصلی ترین دلایل اهمیت این مدل، برد ارتقا یافته آن؛ ۳،۰۰۰ متر و نفوذ تقویت شده است. میلان ER که محصول مشترکی از همکاری دو جانبه میان فرانسه و هند است، جدید ترین نسل از موشک های خانواده میلان محسوب می شود. گفته می شود که این موشک می تواند تا ۱۰۰۰ میلی متر در زره واکنشگر انفجاری و ۳ متر در بتن مسلح نفوذ کند. تصویر بردار حرارتی یکپارچه یکی دیگر از چندین پیشرفتی است که در این مدل موشک ها به چشم می خورد.

تمامی مدل های مذکور مزایایی دارند که تمایل کشور های مختلف به در اختیار داشتن این موشک ها را افزایش می دهد مانند: امکان راه اندازی و پرتاب توسط دو نفر، ضریب اطمینان ۹۵ درصد در ۱۰۰،۰۰۰ شلیک، قابلیت نشانه گیری همه اهداف زمینی، تدارکات آسان و مقاومت بالا در برابر اقدامات نظامی متقابل.

 

 درباره موشک ضد تانک میلان
اپراتور ها

در ادامه به معرفی چند مورد از اپراتور های فعلی موشک های میلان اشاره خواهیم کرد:

– افغانستان

– ارمنستان

– برزیل

– بلژیک

– چاد

– قبرس

– استونی

– یونان

– فرانسه

– آلمان

– مصر

– هند

– عراق

– ایتالیا

– کنیا

– لبنان

– لیبی

– مکزیک

– پاکستان

– پرتغال

– آفریقای جنوبی

– اسپانیا

– ترکیه

– یمن

اپراتور های قبلی این موشک ها شامل کشور های زیر هستند:

– استرالیا

– ایرلند

– سنگاپور

– انگلستان

مطالعه بیشتر :   دستگاهی برای استخراج سلول‌های بنیادی از دندان

– یونیتا

 

 درباره موشک ضد تانک میلان

مشخصات موشک میلان

– طراحی: دهه ۱۹۷۰

– هزینه هر واحد:  £۷,۵۰۰ در سال ۱۹۸۴

– تولید: سال ۱۹۷۲

– تعداد واحد های تولیدی: ۳۵۰،۰۰۰ موشک و ۱۰،۰۰۰ پرتاب کننده

– وزن: ۷٫۱ کیلوگرم

– طول: ۱٫۲ متر

– قطر: ۰٫۱۱۵ متر

– کلاهک: tandem HEAT

– موتور: سوخت جامد

– سرعت: ۲۰۰ متر بر ثانیه 

لینک منبع

قالب وردپرس

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب