جنجالی‌ترین اکتشافات علمی سال ۲۰۱۷

سال ۲۰۱۷ چه در حوزه پیشرفت های مربوط به فناوری و چه از نظر اکتشافات علمی سالی پر بار بود؛ در این مطلب به معرفی جذاب ترین و جنجالی ترین اکتشافات علمی انجام شده در سال ۲۰۱۷ می پردازیم. در عصر جالبی زندگی میکنیم؛ تلاش بی وقفه دانشمندان در پیشرفت حوزه های مختلف علمی، ابعاد جدیدی به زندگی روزمره ما بخشیده و باعث شده تا علاوه بر افزایش سهولت در زندگی روزمره، دید روشن تری درباره مسائل و پدیده های جهان هستی داشته باشیم.


۱- کشف ۳ سیاره شبیه به زمین

اختر شناسان در آخرین اکتشافات انجام گرفته خود موفق به رویت ۷ سیاره بیرون از منظومه شمسی شده اند که همگی به دور ستاره ای به نام TRAPPIST-1 حرکت گردشی انجام می دهند، این منظومه جدید در فاصله ای در حدود ۴۰ سال نوری از کره زمین قرار گرفته است. سازمان NASA 3 سیاره از ۷ سیاره کشف شده را مستعد وجود آب و اتمسفر مطلوب دانسته و به اصطلاح آنها را در محدوده قابل حیات قرار داده است؛ دانشمندان سازمان NASA معتقدند که این ۳ سیاره تمامی شرایط لازم برای زندگی را دارا هستند و ممکن است در این ۳ سیاره شاهد وجود حیات موجودات فرازمینی باشیم.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۲- نوعی میگو با توانایی تولید صداهای فوق العاده بلند و کشنده

محققان حوزه جانور شناسی با مطالعه محلی در سواحل اقیانوس آرام در کشور پاناما موفق به شناخت گونه جدیدی از خانواده میگوها شدند. این گونه جانوری می تواند با کمک گرفتن از دو چنگک خرچنگ مانند بدن خود صداهایی بسیار بلند و آزار دهنده را تولید کند که از تحمل اکثر ماهی های کوچک خارج بوده و می تواند به گیجی و حتی مرگ آنان بیانجامد. قدرت صدای تولیدی این جاندار ۲۱۰ دسی بل اندازه گیری شده و جالب است بدانید که قدرت صدای موجود در یک کنسرت موسیقی در بیشترین حالت به ۱۴۰ دسی بل خواهد رسید.

صدایی با شدت ۱۴۰ دسی بل که در کنسرت ها و در مناطق شلوغ و پر ترافیک شهری تولید می شود، می تواند به شنوایی انسان صدمه بزند و شدت صدای ۲۱۰ دسی بلی این جاندار دانشمندان را بر آن داشته که نام گذاری آن را از روی گروه موسیقی سر شناس سبک راک و یا Pink Floyd انجام دهند، نام این جاندار Synalpheus Pinkfloydi است.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۳- متد درمانی جدید که روند پیری در موش را بر عکس کرده است

هر چه سنمان بالاتر می رود سلول های پیر و آسیب دیده به میزان بیشتری در بافت های بدن ما تجمع خواهند کرد و این تجمع سلول های آسیب دیده ما را در معرض ابتلا به بیماری های مرتبط با کهولت سن قرار خواهد داد. دانشمندان هلندی به تازگی ساختاری مولکولی را ساخته اند که می تواند سلول های آسیب دیده و پیر بدن را پاکسازی کند؛ با تحقیقاتی که بر روی موش ها انجام شد؛ تزریق این ترکیب مولکولی معجزه آسا به بدن موش باعث آغاز رشد موها، بهبود در عملکرد کلیه و دو برابر شدن سرعت دویدن جانور شد.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۴- اسپری جدید برای درمان پوست دارای سوختگی

اگر سوختگی در پوست قربانی شدید باشد درمان های خانگی و سنتی جوابگو نخواهند بود و بیمار باید در اولین فرصت به بیمارستان منتقل شود و حتی در صورت موفقیت آمیز بودن روند درمانی، پوست فرد همیشه آثار سوختگی را با خود به همراه خواهد داشت. دانشمندان حوزه پزشکی دستگاهی را ساخته اند که با اسپری کردن سلول های بنیادی روی بافت آسیب دیده پوست می تواند در عرض ۴ روز لایه ای جدید از پوست را تشکیل دهد؛ شرکت RenovaCare که در حوزه فناوری پزشکی فعالیت دارد تا به امروز صدها بیمار سوختگی را با این روش جدید درمان کرده است؛ البته این روش درمانی هنوز موفق به کسب مجوز از سازمان غذا و دارو آمریکا نشده است، اما در صورت کسب مجوز می تواند نحوه درمان بیماران سوختگی را برای همیشه تغییر دهد.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۵- زهر گونه ای از عنکبوت استرالیایی که از مغز در برابر آسیب های ناشی از سکته محافظت می کند

یک نیش کوچک از عنکبوت استرالیایی نژاد Funnel-Web می تواند در مدتی کمتر از ۱۵ دقیقه مرگ انسان را به دنبال داشته باشد؛ اما محققان موفق به کشف ترکیبات شیمیایی خاصی در زهر این عنکبوت شده اند که می تواند از نابودی سلول های مغزی ما در اثر بروز سکته جلوگیری کند. محققان می گویند که تزریق این ترکیبات به بدن انسان حتی پس از گذشت ۸ ساعت پس از بروز سکته نیز کارساز خواهد بود؛ هنوز انجام این آزمایش بر روی نمونه های انسانی آغاز نشده است اما در صورت موفقیت، این اولین متد درمانی است که توانسته در برابر آسیب های مغزی ناشی از سکته ایستادگی کند.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۶- کشف نژاد دیگری از دایناسور ها

زیست شناسان شهر تورنتو کشور کانادا به تازگی موفق به شناسایی گونه جدیدی از دایناسور ها شده اند که به دلیل شباهت ظاهری این جانور به یکی از جانوران تخیلی موجود در فیلم Ghostbusters، دانشمندان نام Zuul را به آن داده اند. این دایناسور شاخ هایی را در دو طرف سر خود داشته، پوست سرش پر از پوششی میخ مانند بوده و دمی به شکل یک پتک را داشته است؛ فسیل این دایناسور در ایالت مونتانا آمریکا کشف شده است.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۷- شناخت ماده مخاطی موجود در بدن قورباغه که می تواند برای درمان سرما خوردگی به کار گرفته شود

دانشمندان متوجه شدند که ماده مخاطی و لزج مانند موجود در سطح پوست گونه ای از قورباغه هندی ترکیباتی را در خود جای داده که دارای تاثیرات ضد میکروبی و ضد ویروسی است. در آزمایشات بعدی انجام گرفته بر روی این ماده مشخص شد که این ترکیبات شیمیایی می توانند به سادگی جلوی پیشرفت بیماری سرما خوردگی را در انسان بگیرند و در عین حال باعث نابودی سلول های عادی بدن انسان نیز نخواهند شد، این متد درمانی هنوز در مراحل تحقیقاتی و آزمایشگاهی قرار دارد.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۸- کشف آنتی بیوتیک جدیدی در خون اژدهای کومودور

دانشمندان موفق به کشف ترکیبی در خون اژدهای کومودور شده اند که خواصی آنتی بیوتیکی را از خود نشان می دهد، استفاده از این ماده در درمان زخم های عفونی موجود در بدن موش نتایج خارق العاده ای را نشان داده است. سرعت درمان زخم های عفونی موش با این روش بسیار سریع تر از سایر متد های درمانی ارزیابی شده و اگر این ماده بر روی بدن انسان نیز تاثیر مشابهی را نشان دهد، می توان از آن برای از بین بردن عفونت هایی که در مقابل ترکیبات آنتی بیوتیکی فعلی مقاومت می کنند، استفاده کرد.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۹- کشف آثاری از حیات انسان در کشور برزیل با قدمت باور نکردنی

دانشمندان با بهره گیری از پهپاد ها موفق به کشف محل هایی مانند پدیده Stone-henge و این بار در خاک کشور برزیل شده اند؛ این مسئله نشان می دهد که قدمت انسان ها در این مناطق بسیار قدیمی تر از تصور پیشین دانشمندان و تاریخ شناسان بوده است. هنوز نحوه استفاده انسان های ما قبل تاریخ از این عوارض محیطی در هاله ای از ابهام قرار دارد، اما چیزی که مشخص است این است که این مردمان حداقل ۱۰۰۰ سال پیش از ورود انسان به قاره اروپا می زیسته اند.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۰- ساخت رحم مصنوعی برای محافظت از نوزادان زودرس

دانشمندان موفق به تولید رحمی مصنوعی شده اند که در آزمایشات اولیه توانسته تا به مدت ۴ هفته از نوزاد نارس گوسفند محافظت کرده و رشد کامل نوزاد را به دنبال داشته است. ساخت این رحم جدید می تواند یکی از پیشرفت های اساسی در نحوه درمان و مراقبت از نوزادان زودرس باشد.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۱- کشف قاره هشتم

دانشمندان شواهدی را بدست آورده اند که نشان می دهد در قسمت جنوب غربی اقیانوس آرام و در زیر کشور نیوزیلند قاره ای جدید به نام زیلاندیا قرار گرفته است. با وجود این مسئله که ۹۴ درصد از سطح این قاره در زیر سطح آب قرار دارد، اما زمین شناسان معتقدند که این قسمت از کره زمین تمامی خواص و مشخصات لازم یک قاره را داراست و باید به عنوان قاره هشتم شناسایی شود.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۲- ابداع روشی برای ویرایش ژنتیکی جنین انسان

دانشمندان چینی روشی را ابداع کرده اند که با استفاده از آن می توان ژنتیک جنین انسان را به منظور حذف بیماری های ارثی مورد ویرایش قرار داد. این متد در نوع خود بی مانند است و با توسعه آن در آینده می توان جلوی بیماری های ارثی را از انتقال به کودکان گرفت. البته این متد و اختیاراتی که دانشمندان به واسطه آن خواهند داشت باعث ایجاد نگرانی هایی در مورد سوء استفاده از آن شده است، برخی معتقدند که این روش می تواند کمک بزرگی را به طراحی یک کودک در محیط آزمایشگاهی و مصنوعی داشته باشد و می توان از آن برای تولید آزمایشگاهی انسان استفاده کرد.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۳- تولید اولین داروی کشنده سرطان

دانشمندان حوزه پزشکی به تازگی موفق به تولید دارویی ضد سرطان شده اند که تزریق آن به خون بیمار، سلول های خونی را به شکارچیان بافت های سرطانی تبدیل می کند. این دارو در حال حاضر در صف انتظار برای اخذ گواهینامه از سازمان غذا و داروی کشور آمریکا است. در آزمایشات انجام گرفته مشخص شد که حتی بیمارانی که بدن آنها نسبت به تمامی متد های درمانی موجود واکنش منفی نشان داده بود با استفاده از این دارو روند بهبودی را در پیش گرفته اند؛ در واقع ۳۷ درصد از بیماران تحت آزمایش پس از گذشت ۳ ماه از شروع درمان به طور کامل درمان شده اند.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۴-  تولید اولین جنین های دو رگه انسان- خوک

در حین انجام تحقیقاتی که شاید شبیه به یک فیلم تخیلی باشد، دانشمندان موفق شده اند تا اولین نمونه های دورگه از انسان و خوک را در فضای آزمایشگاهی متولد کنند. این جنین های مصنوعی سلول هایی انسانی و خوکی را به طور همزمان به ارث می برند و دانشمندان امیدوارند که شاید بتوان در آینده ای نزدیک از آنها برای تولید و پرورش اعضای بدن انسان در داخل بدن حیوانات استفاده کرد؛ دانشمندان معتقدند می توان با استفاده از این روش، اعضای بدن انسان را به طور مصنوعی تولید و در بدن این جانور نگه داری کرد تا در صورت نیاز در آینده به بیماران پیوند زده شود؛ این تحقیقات به طور جدی مورد انتقاد اخلاقی قرار گرفته است.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۵- تولید حالت چهارم ماده

همه ما با حالات سه گانه مواد آشنا هستیم؛ گاز، مایع و جامد تا به امروز تنها حالات موجود برای ماده را تشکیل می دادند اما به نظر می رسد که این قضیه علمی رسما تغییر کرده است. دانشمندان موفق به تولید حالت چهارمی برای ماده شده اند که نام کریستال زمانی به آن داده شده است، ساختار اتمی مواد موجود در این حالت فیزیکی، نه تنها در فضا بلکه در زمان نیز به صورت منظم تکرار می شوند. حالت چهارم ماده می تواند تمامی قواعد موجود در تحقیقات فیزیکی و شیمیایی را تغییر دهد و موج جدیدی از تحولات علمی در این حوزه ها را به راه خواهد انداخت.

 جنجالی ترین اکتشافات علمی سال 2017

۱۶- منبع انرژی جدید و البته عجیب: اسید معده انسان

دانشمندان دانشگاه MIT به تازگی موفق به تولید یک سلول الکتریکی شده اند که می تواند اسید معده انسان را به انرژی الکتریکی تبدیل نماید، انرژی حاصله از این سلول الکتریکی می تواند در تامین انرژی مورد نیاز سنسور های درمانی در سیستم گوارشی انسان نقش داشته باشد؛ این سنسور ها به منظور مطالعه و زیر نظر داشتن علائم حیاتی و گاها برای آزاد کردن مواد دارویی در سیستم گوارشی افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

با توجه به اینکه انرژی مورد نیاز این سنسور ها تا قبل از این توسط باتری تامین می شده است، تامین انرژی الکتریکی آنها از طریق اسید معده به ایمنی بیشتر آنها خواهد انجامید و همچنین پس از این دیگر نگرانی ای از بابت اتمام انرژی باتری این سنسور ها وجود نخواهد داشت.

 

قالب وردپرس

مطالعه بیشتر :   [اینفوگرافیک] آیا می‌دانید عینک چگونه کار می‌کند؟
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب