کاهش ۳۶ درصدی میزان انتشار گازهای گلخانه ای تا سال ۲۰۵۰ توسط صنایع شیمیایی

به گزارش تاپ ساینس ۲۴ ، تحقیقات نشان می دهد که صنایع شیمیایی می توانند میزان انتشار گازهای گلخانه ای سالانه را تا سال ۲۰۵۰ ، ۳۶ درصد کاهش دهند.

بخش شیمیایی نقش مهمی در مقابل تغییرات اقلیمی و دستیابی به اهداف انرژی اتحادیه اروپا ایفا می کند. استفاده گسترده از تکنولوژی های نوین موجود و مخصوصا در حال حاضر، می تواند باعث صرفه جویی در انتشارات عظیم در این بخش شود.

مرکز تحقیقات مشترک (JRC)، سرویس علمی و دانش کمیسیون اروپا، یک تحقیق پیشگام درباره نقش صنعت شیمیایی و پتروشیمی در دستیابی به اهداف اقلیتی اتحادیه اروپا را منتشر کرده است. فن آوری های نوآورانه انرژی که در مطالعه “بهره وری انرژی و انتشار گازهای گلخانه ای؛ سناریوهای آینده برای صنایع شیمیایی و پتروشیمی” درج شده ، در صورت حمایت می تواند میزان انتشار گازهای گلخانه ای را سالانه ۷۲.۵ میلیون تن CO2 معادل ۳۶ درصد از انتشار گازهای گلخانه ای در سال ۲۰۵۰ کاهش دهد . نتیجه گیری ها بر اساس یک مدل محاسباتی برای قیمت سوخت، مقادیر GHG و دوره بازپرداخت فن آوری هایی نظیر جمع آوری و نگهداری کربن و گرما بیان شده است.

تولید بیشتر با انتشار کمتر

این گزارش موجب افزایش رو به رشد شواهدی می شود که کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می تواند در حین حفظ و کمک به رشد بخش اقتصادی ، صورت گیرد. این مطالعه نشان داد که بهترین فناوری های انرژی نوین و موجود می توانند از افزایش تولید ۴۵.۶ درصدی در این بخش حاصل نمایند . همچنین صنایع پتروشیمی و شیمیایی می توانند با به دست آوردن صرفه جویی در انرژی سالانه ۴ درصدی ، سودمند باشند. پیاده سازی چنین فن آوری ها می تواند اساسی برای افزایش تولید صنعتی تا ۲۰٪ از تولید ناخالص داخلی اتحادیه اروپا در سال ۲۰۲۰، نسبت به ۱۵٪ حال حاضر باشد. بنابراین، این امر به نفع همه یعنی مصرف کنندگان، محیط زیست و دو بخش است.

صنایع پتروشیمی و شیمیایی با کمبود داده های قابل دسترس در مورد مصرف انرژی و فرآیندهای تولید متفاوت، پیچیده و متنوع هستند. در مقابل این زمینه، JRC یک مطالعه ابتکاری را انجام داده است که ۲۶ محصول کلیدی شیمیایی را که ۷۵ درصد کل مصرف انرژی این صنعت را تشکیل می دهد و اکثریت انتشار گازهای گلخانه ای را نشان می دهد، شناسایی می کند. اطلاعات برای ایجاد پایگاه داده جامع محصولات، مصرف انرژی، انتشار، هزینه ها و مسیرهای تولید، در سطح تأسیسات جمع آوری شده است.

چگونه باید به اهداف کاهش سال ۲۰۵۰ رسید ؟

تا سال ۲۰۵۰، اتحادیه اروپا قصد دارد میزان انتشار گازهای گلخانه ای را تا ۸۰-۹۵ درصد از طریق سرمایه گذاری در فن آوری های پاک و انرژی کم کرین ، پایین تر از سطح سال ۱۹۹۰ کاهش دهد.

این مطالعه به این نتیجه رسیده است که برای دستیابی به اهداف محیطی سال ۲۰۵۰ در یک روش مقرون به صرفه، نیاز به تحقیقات بیشتری دارد. در این مطالعه با استفاده از تکنولوژی های نوآورانه انرژی که هنوز در صنایع به طور موثر در این صنعت اجرا نشده ، بیشتر ذخیره های بالقوه شناسایی شده است،اما باید اقدام فوری برای ایجاد این ذخایر واقعیتی داشته باشیم.


تاریخ انتشار مقاله :

۲۱ دسامبر ، ۲۰۱۷

منبع انتشار مقاله علمی :

مرکز تحقیقات کمیسیون اروپا مشترک (JRC)

مطالعه بیشتر :   موفقیت دانشمندان در کشف "زیلاندیا"، هشتمین قاره کره زمین
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب