احتمال ایجاد مواد معدنی خاک رس مریخ در حمام بخار اولیه

تحقیقات جدید نشان می دهد که اکثر مواد معدنی خاک رس در مریخ ممکن است به شکل پوسته سیاره یخ زده و جامد باشند و برخلاف مواردی ک قبلا تصور می شد، شاید با آب واکنش ندهد !

به گزارش مجله علمی تاپ سانیس ۲۴ ، مریخ ممکن است در یک فضای پر از بخار ضخیم پوشیده شده باشد، زیرا پوسته سیاره خنک و جامد شده است. این حمام بخار می تواند بسیاری از ذخایر معدنی خاک رس که مدتها جریان آب در داخل و یا فقط زیر سطح آن برقرار شده را ایجاد کرده باشد.

دانشمندان سیاره ای از دانشگاه براون یک سناریو جدید برای تشکیل معادن سنگی باستانی در مریخ پیشنهاد کرده اند که اگر به درستی ثابت شود، می تواند تاریخ اولیه سیاره قرمز را بازنویسی کند.

هزاران عنصر فیلوسیلیکات باستانی در سطح مریخ وجود دارد. فیلوسیلیکات یا رس، با واکنش آب با سنگ های آتشفشانی تشکیل شده است، که منجر شده بسیاری از دانشمندان نتیجه بگیرند که در بعضی از نقاط در تاریخ مریخ، آب های سطحی، آب های زیرزمینی یا سیستم های گرمایی فعال باید وجود داشته باشد. اما تحقیقات جدید که در مجله Nature منتشر شده است، نشان می دهد که خاکها ممکن است در خلقت پوسته مریخ، قبل از هر گونه جریان آب روی سیاره، شکل گرفته باشند.

محققان با آزمایشات آزمایشگاهی و مدل های کامپیوتری، چگونگی کار این سناریو را بیان می کنند. در اوایل منظومه خورشیدی ، مریخ و دیگر سیارات سنگی، توسط اقیانوس هایی از ماگما ذوب شده ، پوشیده شده اند. همانطور که اقیانوس ماگما مریخ شروع به خنک شدن نمود، آب و سایر فرارهای حل شده به سطح رسیده و فضای بخار شکل و ضخیم اطراف این سیاره ایجاد گردیده است.

رطوبت و گرما از این حمام بخار با فشار بالا موجب می شود تا جابجایی های وسیع در سطح تازه متخلخل به خاک رس تبدیل شود. پس از آن که سیاره در طی میلیاردها سال تکامل پیدا کرد، فعالیت های آتشفشانی و بمباران های سیارکی در بعضی از نقاط خاک را پوشانده و آنها را در سایر نقاط مدفون می کردند که منجر به توزیع گسترده اما پراکنده به صورت امروزی شده است.

کوین کانن، محقق  دانشگاه فلوریدا مرکزی، که این تحقیق را در حین تکمیل تز دکتری خود انجام داد،می گوید:

“دستورالعمل اصلی برای ساخت رس این است که شما سنگ را می گیرید و گرما و آب را به آن اضافه می کنید.”  این فضای اولیه که توسط یک اقیانوس ماگما ایجاد شده بود، داغ ترین و مرطوب ترین مریخ بوده است. این وضعیتی است که شما می توانید ابتدا پوسته را تغییر دهید و سپس آن مواد را بعدا تغییر دهید.”

کانن و همکارانش می گویند که این سناریو وسیله ای برای ایجاد رسوبات گسترده رس است که نیازی به آب و هوای گرم و مرطوب و یا سیستم هیدروترمال پایدار در مریخ نمی باشد. مدل های آب و هوایی مدرن نشان می دهد که مریخ اولیه دارای درجه حرارت به ندرت بالاتر از انجماد داشته است .

“جک موراد، پروفسور بخش زمین دانشگاه برون، می گوید :

” یکی از عوارض ناشی از تکامل مریخ این است که ما نمی توانیم یک سناریو ایجاد کنیم که در آن هوای سطحی قادر به تولید میزان تغییرات معدنی باشد که ما میبینیم”

مطالعه بیشتر :   ویژگی های گوشی های میان رده عالی
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب