قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

بررسی ها نشان می دهد در یک ماه گذشته گوشی ها و برندهای پرتقاضا با بیشترین افزایش قیمت رو به رو بوده اند. قیمت گوشی ها در بازار موبایل با رشدی وحشتناک رو به رو شده است. مسئله ای که بعضی آن را به اجرای طرح رجیستری ربط دادند و با واکنش وزیر ارتباطات مواجه شدند.

به گفته آذری جهرمی دلیل این افزایش قیمت ۲۵ درصدی بیشتر به خاطر قیمت دلار و البته ارز آزاد است. این حرف خیلی هم بیراه نیست چرا که قیمت دلار در کمتر از یک ماه حدود ۴۰۰ تومان افزایش پیدا کرد. شوکی که علاوه بر بازار ارز به بازار موبایل نیز رسید و باعث شد شاهد افزایش قیمت های عجیب و غریب در حد یک میلیون تومان باشیم. البته این افزایش قیمت وحشتناک شامل همه برندها نشده و بعضی از برندها در این میان سعی کرده اند با ثابت نگه داشتن قیمت و یا حتی کاهش آن گوشی های کمتر محبوب خود را به نوایی برسانند.

ولی گوشی های برندهایی مثل سامسونگ، اپل و یا هوآوی با توجه به استقبال بیشتر مردم تکانی به خود دادند و در طول یک هفته قیمت مدل های مختلف خود را از ۱۰۰ هزار تومان تا بیش از ۷۰۰ هزار تومان افزایش دادند. برای این که کاملا با وضعیت افزایش قیمت ها در بازار موبایل و نحوه رفتار برندهای مختلف در قبال این موضوع آشنا شوید به سراغ تفاوت قیمت گوشی های برندهای مختلف در قبل و بعد از گرانی دلار رفته ایم تا ببینیم چه کسی در این میان بیشتر به قیمت ارز واکنش نشان داده است.


۱- سامسونگ

شوک ارزی، گوشی های برند سامسونگ را کاملا یک تکان اساسی داده است. از گوشی های ارزان این شرکت گرفته تا گوشی های پرچمدار این شرکت هر کدام به سهم خود در طی هفته گذشته با رشد قیمت ناگهانی رو به رو شده اند. مثلا گوشی ارزان قیمت مدل J1 mini prime که به نوعی ارزان ترین مدل این شرکت محسوب می شود از قیمتی حدود ۳۸۰ هزار تومان در اواخر دی ماه به حدود ۴۳۰ هزار تومان رسیده است. نکته جالب اینجاست که قیمت این گوشی در مرحله ای به حدود ۳۰۰ هزار تومان نیز رسیده بود ولی بعد از گرانی دلار در شهریور به کانال ۳۷۰ تومان آمده و اکنون باز هم رشد کرده است. از دیگر گوشی های محبوب سامسونگ مدل J5 Pro است که آن هم رشد قیمت زیادی داشته است. این گوشی در ۲۷ دی ماه یعنی حدود یک هفته پیش قیمتی حدود ۹۰۰ هزار تومان داشت.

 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

ولی اکنون روز به روز بر قیمتش افزوده شده و به حدود یک میلیون و ۱۵ هزار تومان رسیده است. این در حالی است که این گوشی تازه از خطر شیطان پایین آمده و قیمتش از یک میلیون تومان به ۹۰۰ هزار تومان رسیده بود. از دیگر گوشی های محبوب سامسونگ مدل A5 2017 است که رشد قیمت عجیبی داشته است. این مدل در اوایل دی ماه قیمتی حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان داشت ولی اکنون قیمت آن به یک میلیون و ۵۲۵ هزار تومان رسیده است. یعنی بیش از ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت در حدود یک هفته. آخرین پرچمدار این شرکت یعنی نوت ۸ نیز از ۲۵ دی ماه تا حال حاضر حدود ۴۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و قیمت آن از حدود سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به حدود چهار میلیون تومان رسیده است.


۲- سونی

اگر نگاهی به افزایش قیمت گوشی های محبوب سونی بیندازید متوجه می شوید که این برند نیز روزگار خوبی را سپری نمی کند. برترین گوشی های این برند خیل از طرف ایرانی ها مورد استقبال قرار نگرفته اند و شاید همین امر دلیل عدم افزایش قیمت و کاهش قیمت در بعضی موارد باشد. مثلا گوشی ارزان قیمت Xperia XA که در چند هفته پیش قیمتی حدود ۷۵۰ هزار تومان داشت در همین مدت زمان گرانی دلار به حدود ۷۰۰ هزار تومان رسیده است. مدل میان رده Xperia XA 1 Ultra نیز همچنان قیمت یک میلیون و ۴۲۰ هزار تومانی خود را حفظ کرده و بدون تغییر مانده است.

 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

البته این مدل در مهرماه حدود ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشت که به خاطر گرانی دلار در آن مقطع بود. پرچمدار این مدل نیز با توجه به قیمت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی خود افزایش قیمتی ناچیز در حد ۵۰ هزار تومان داشته است که مسلما به خاطر دلار نبوده و احتمالا دلایلی دیگر داشته است. این مدل فقط در آبان ماه حدود ۲۰۰ هزار تومان افزایش قیمت پیدا کرده بود.


۳- اپل

بیشترین میزان افزایش قیمت متعلق نیست به برندی جز اپل. ربطی هم به محصول امسال و پارسالش ندارد. شما به سراغ برترین مدل های این برند که بروید متوجه می شوید تقریبا همه به یک اندازه رشد قیمت داشته اند. اختلاف قیمتی که می توان با آن یک گوشی خوب خرید! اول به سراغ مدل ۷ پلاس این شرکت با حافظه ۱۲۸ گیگابایتی می رویم. این مدل در اواسط دی ماه قیمتی حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان داشته است. بعد از رد شدن از اواسط دی کم کم گران تر شده است و در اواخر دی ماه با یک جهش به کانال چهار میلیون و ۴۰۰ هزار تومان رسیده است. یعنی ۹۰۰ هزار تومان افزایش قیمت در حدود دو هفته.

قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

مدل آیفون X نیز جهشی تقریبا مشابه همین مدل داشته است. مدل ۶۴ گیگابایتی این گوشی در حالی به قیمت پنج میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسیده است که در اوایل دی ماه حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان قیمت داشته است. مدل ۲۵۶ گیگایابتی نیز از بعد از توقف در کانال شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی دوباره سرکش شده و اکنون به کانال شش میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت پا گذاشته است.
 


گوشی های شرکت HTC دیگر کمتر در بازار به چشم می خورند و کمتر مثل سابق کسی از آنها استقبال می کند. شاید به همین خاطر است که گوشی های این شرکت در موج افزایش ناگهانی قیمت دلار تقریبا هیچ تاثیر نگرفته و مثل سابق به روند خود ادامه داده اند. مثال مدل ۱۰ این گوشی طی یک ماه قیمت یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومانی خود را حفظ کرده است. البته بد نیست بدانید که این گوشی در اواسط آبان یک جهش قیمتی را تجربه کرده و از یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به این قیمت رسیده است.

 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

مدل محبوب دیگر این برند Desire 10 Pro است که از تیرماه تاکنون همچنان در کانال یک میلیون و ۱۵۰ هزار تومان مانده است. با این که تقریبا همه برندها در سری پرچمدار خود افزایش قیمتی هرچند کم را تجربه کرده اند ولی پرچمدار این برند یعنی مدل U11 از مهرماه تاکنون قیمت ثابتی داشته و همچنان با همان دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به فروش می رسد. یکی از کم تغییرترین برندها هوآوی بوده است.

گوشی های این برند نه تنها افزایش قیمت چندانی نداشته اند بلکه در بعضی موارد کاهش قیمت خود را نیز حفظ کرده اند. اول از یکی از ارزان ترین گوشی های این شرکت یعنی مدل Y6 II شروع می کنیم. در اواسط دی ماه این گوشی قیمتی حدود ۵۶۰ هزار تومان داشت. اکنون این گوشی با رشدی ۳۰ هزار تومانی قیمتی حدود ۵۹۰ هزار تومان پیدا کرده است. این رشد قیمت ۳۰ هزار تومانی در دیگر گوشی محبوب این شرکت یعنی P10 Lite نیز افتاده و قیمت آن را به حدود یک میلیون تومان رسانده است.

 قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

نکته جالب گوشی جدید این شرکت یعنی مدل Mate 10 است که آذرماه به صورت رسمی و با قیمت حدود دو میلیون و ۸۰۰ هزار تومان وارد بازار ایران شده است. این گوشی طی این چند ماه اخیر روند کاهش قیمت خود را حفظ کرده و به حدود دو میلیون و ۳۵۰ هزار تومان رسیده است. ولی نکته جالب اینجاست که از تاریخ اول بهمن تا سوم بهمن ناگهان ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته و اکنون حدود دو میلیون و ۴۶۰ هزار تومان فروخته می شود. لازم به ذکر است که مدل قبلی همین سری یعنی Mate 9 هم تقریبا هیچ افزایش قیمتی در دی ماه نداشته و با همان قیمت یک میلیون و ۸۳۰ هزار تومان معامله می شود.

شرکت ال جی هم مانند سامسونگ سری جدید گوشی های خود را گران کرده است. البته این گرانی در مدل های ارزان قیمت خیلی چشمگیر نبوده و بیشترین تاثیر دلار را در مدل های معروف این برند می بینیم. مثلا گوشی k8 2017 این شرکت که در اواسط دی ماه قیمتی حدود ۵۶۰ هزار تومان داشت اکنون با رشدی پیوسته به حدود ۶۲۰ هزار تومان رسیده است. با این حال دیگر میان رده جدید این شرکت یعنی Q6 با توجه به تازه وارد بودن خیلی تغییر قیمتی را تجربه نکرده است و قیمتش از حدود یک میلیون و ۱۴۰ با ۳۰ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان رسیده است.

قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل

برخلاف مدل Q6، پرچمدار امسال ال جی یعنی مدل G6 بعد از یک افت قیمت نسبتا زیاد دوباره سربالایی را پیش گرفته است و قیمتش از حدود یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان در ۲۳ دی ماه به یک میلیون و ۹۵۰ هزار تومان رسیده است. نکته عجیب اینجاست که این مدل در شهریورماه واکنش چندانی نسبت به قیمت دلار نداشت و باز هم قیمت آن تا اوایل دی ماه حدود ۱۰۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده بود.


۴- دیگر برندها

در بین دیگر برندهای تقریبا معروف غیر از نوکیا کمتر تفاوت قیمتی را مشاهده می کنیم. مثلا گوشی های شیائومی در رده قیمتی حدود یک میلیون تومان هیچ افزایش قیمت قابل توجهی نداشته اند ولی در رده قیمتی بالاتر در حد ۵۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته اند. برند ایسوس نیز قیمت خود را حفظ کرده و تقریبا در همه مدل های خود قیمت را در حد یک ثابت حفظ کرده است. در این میان نوکیا در مدل های ۵، ۶ و ۸ کمی افزایش قیمت داشته است و برای هر مدل تقریبا ۱۰۰ هزار تومان افزایش قیمت را لحاظ کرده است. این افزایش چه در پرچمدار این برند یعنی مدل نوکیا ۸ با قیمتی حدود دو میلیون تومان و چه در میان رده این برند یعنی نوکیا ۶ با قیمت یک میلیون تومان به صورت یکسان اعمال شده است که با توجه به رده قیمتی کمی غیرعادی به نظر می رسد.

قربانیان ماجراجویی دلار در بازار موبایل 

قالب وردپرس

مطالعه بیشتر :   چگونه از iOS 11 به iOS 10.3.3 بازگردیم؟
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب