مرگ بزرگترین کوه یخی قطب جنوب در نزدیکی خط استوا

دانشمندان ناسا گزارش دادند که بعد از گذشت حدود ۲۰ سال ، بزرگترین کوه یخی که از راس قطب جنوب شکسته و جداشده ، برای همیشه از بین خواهد رفت.

این کوه یخی هم اکنون در شمال غربی جزیره جنوبی جورجیا در نزدیکی آمریکای جنوبی شناور است که B-15 نامیده می شود و بیش از ۶۶۰۰ مایل (۱۰۰۰۰ کیلومتر ) حرکت نموده و بسیار نزدیک خط استواست.

تصاویر ماهواره ای که از ایستگاه بین المللی فضایی(ISS) در ۲۲ مه گرفته شده نشان می دهد که بقایای کوه یخی در زمان برخورد با آب های گرمسیری ، باقی مانده به زودی مانند استخرهایی از یخ های ذوب شده تبدیل خواهد شد.

کلی برانت ؛ یخچال شناس ناسا در بیانه ای اظهار داشت :

Freewheeling ؛ کوه یخی کانتیکات ، اولین بار در سال ۲۰۰۰ میلادی پس از جداشدن از کوه یخ اصلی ، وارد ناحیه خود شده است.در آن زمان ، آن بزرگترین قطعه یخی بود که از بخش اصلی خود جداشده بود و۱۶۰ مایل دریایی طول و ۲۰ مایل دریایی عرض دارد( که دارای مساحت کل ۳۲۰۰ مایل مربع دریایی می شود و بزرگ تر از جزیره جامائیکا است).جریانات آبی موجب می شود که سه چهارم در اطراف قطب جنوب در حرکت باشند و به صورت ناگهانی در مدت یک یا دو سال گذشته به سمت اقیانوس اطلس جنوبی حرکت کنند.

قطعه غول پیکر یخ به تدریج به قطعات کوچکتر تقسیم شده و بیشتر آنها تاکنون ذوب شده اند.امروزه تنها ۴ قطعه از آن با مساحت سطحی بسیار بزرگ باقی مانده که می تواند توسط مرکز ملی یخ نگهداری شود( دارای مساحت حداقل ۲۰ مایل دریایی است).

قطعه مشاهده شده از ISS در ماه گذشته که B-15Z  نامیده می شود ، هنوز دارای مساحت سطح حدود ۵۰ مایل مربع دریایی است و با حرکت به سمت استوا احتمالا به پایان سفر خود نزدیک می شود.

براساس گزارشات ناسا ، کوه های یخی با حرکت به سمت این ناحیه به سرعت ذوب می شود.تاکنون شکستی های بزرگی در مرکز B-15Z مشاهده شده و قطعات کوچکتر نیز از لبه های آن جدا می شوند.B-15 از دست خواهد رفت و باید گفت که با تغییرات آب و هوایی ، یکی دیگر از بزرگترین کوه های یخی احتمالا به زودی شکسته و از بین خواهد رفت.

مطالعه بیشتر :   مرموزترین اکتشافات تاریخ بشریت
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب