وجود مقادیر بالای میکروپلاستیک خطرناک در آب بطری ها

مطالعه جدید نشان می دهد که آب بطری حاوی مقادیر بالایی از میکروپلاستیک است که برای سلامت انسان خطرناک هستند.

واضح است که بطری های پلاستیکی تاثیر بسیار مهمی روی محیط و سیاره ما داشته باشند. با وجود آنکه آمارها نشان می دهد مردم بیش از یک میلیون بطری پلاستیکی در هر دقیقه در سراسر جهان استفاده می کنند، اقدامات زیادی در زمینه بازیافت وجود نگرفته است. این امر منجر به خطرات بالقوه برای محیط زیست می شود ، مانند اكوسيستم های پر تنش، مسدود كردن آبراهه ها و تأثیرات حیات وحش . اگر فکر می کنید که عوارض جانبی استفاده از بطری های پلاستیکی تنها به آسیب رساندن به این سیاره محدود شده است، لطفا تجدید نظر کنید!

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که هر بطری آبی که استفاده می کنیم ، هزینه های بسیار بیشتری نسبت به خود آن بطری دارد! طبق این مطالعه، آبی که در بطری های پلاستیکی قرار دارد، حاوی سطوح خطرناکی از میکروپلاستیک ها است که یک خطر جدی برای سلامت انسان ها است.با توجه به این مطالعه، WHO تصمیم گرفته است که تمام خطرات احتمالی سلامت انسان، که می تواند ناشی از خوردن پلاستیک باشد را مورد بررسی قرار دهد.

 به هر حال این میکروپلاستیک چیست؟ آنها چیزی جز قطعات کوچک پلاستیکی، اندازه دانه های برنج نیستند. برخی برآوردها نشان می دهد که آبراه های ما با سالانه تقریبا ۲۷۵،۰۰۰ تن از این میکروپلاستیک ها را جمع می کنند! این مطالعه توسط گروهی از محققان دانشگاه ایالتی نیویورک در فردونا انجام شده است . موضوع مورد مطالعه آب هایی بود که از ۲۵۹ بطری های پلاستیکی که توسط ۱۱ شرکت تولید و در ۹ کشور مختلف خریداری شده بود. برای آزمایش وجود یا سطح میکروپلاستی در آب، آنها یک رنگ قرمز را به بطری ها اضافه کردند. ایده این بود که از آنجا که رنگ به پلاستیک در آب می چسبد، می توانند بین قطعات پلاستیکی رنگ قرمز شناور و آب تفاوت ایجاد کند.

نتایج واقعا شگفت انگیز بود. طبق داده ها، هر لیتر آب حدودا حدود ۱۰٫۴ ذرات پلاستیکی داشت. یک لیتر آب بطری  حاوی ۱۰۰۰۰ ذرات پلاستیکی بود. لازم به ذکر است که برخی از بطری ها چنین آلودگی پلاستیکی در آنها ندارند. طبق یافته های منتشر شده در مقاله “Orb Media”، اگر یک فرد روزانه مقدار آب مورد نیاز بدن را از این بطری ها تامین نماید ، سالیانه هزاران میکروپلاستیک نوشیده است!.

گفته می شود که ماهیت دقیق تأثیر میکروپلاستی بر سلامت ما هنوز ناشناخته است، هرچند مشخص است که این سطح انباشت پلاستیک در بدن ما نمیتواند برای سلامتی ما مناسب باشد. چندین آزمایش بر روی ماهی ها انجام شده است که نشان می دهد رفتار و سطح هورمون ها در معرض افزایش زیاد میکرو پلاسماها تغییر می کند . پلاستیک حاوی مواد شیمیایی متعددی است که به طور مشابه بر انسان تاثیر می گذارد.

تحقیقات دیگری که توسط Orb Media انجام شده نشان داد که بیش از ۸۳ درصد از آب شیرین مورد استفاده ما دارای میکروپلاستیک ها است وبا این حال میکروپلاستیک های موجود در بطری های پلاستیکی دو برابر این مقدار است! با توجه به این که بطری های پلاستیکی در زندگی روزانه ما به طور کامل جای گرفته اند ، حتی اگر ما تولید را متوقف کنیم، ماهها طول خواهد کشید تا آنها را از زندگی خود حذف کنیم. تنها راه حل دائمی ممنوعیت کامل پلاستیکی از زندگی ماست.

مجله علم و فناوری هیرمگ

مطالعه بیشتر :   ساخت پریتنتر سه بعدی با قابلیت فعالیت در فضا
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب